Ava (fotograafia)

Diagramm näitab kaamera objektiivil ava f/2.8 ja f/16

Ava ehk apertuur fotograafias on parameeter, mis vastab objektiivi sisese ava suhtelisele läbimõõdule ja kontrollib, kui palju valgust jõuab filmini või sensorini. Muudetava avaga objektiivide sisse on enamasti ehitatud õhukestest lamellidest konstruktsioon, mille abil saab muuta objektiivi avause läbimõõtu. Mida suurem ava, seda rohkem valgust sealt läbi pääseb. Ava väiksemaks muutmine laseb vähem valgust läbi objektiivi.

Objektiivi avaarv määrab, kui palju valgust pääseb filmile või sensorile. Erinevad säriaja ja avaarvu kombinatsioonid võimaldavad kontrollida valguse kogust, mis jõuab filmile või sensorile. Tüüpiliselt lühem säriaeg nõuab suuremat avaarvu, et saavutada piisavalt valgust säritamiseks, ning pikem säriaeg nõuab väiksemat ava, et vältida üle säritamist.

Avause suurus on üks tegur, mis mõjutab teravusulatust. Väiksem ava annab suurema teravusulatuse. Väga väikeste avade kasutamisel avaldub aga rohkem difraktsioonist tingitud ebateravus, mis mõjub ka nendele objektidele, millele kaamera on teravustatud. Suure ava puhul on tervusulatus väike, kuid difraktsioonist tingitud ebateravus praktiliselt puudub. Suur ava võib aga soodustada fotol esinevaid moonutusi. Keerulisemad optilised süsteemid suudavad leevendada moonustuste esinemist ning seega on võimalik pildistada suurema avaga ja ka suurema valguse kogumise võimega.


© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search